Wiemy już czym jest wózek jezdniowy, z czego się składa i jak jest operowany. Czas poznać poszczególne typy wózków, z których być może będziesz korzystał Ty lub Twoi pracownicy.
Typy wózków jezdniowych
Podstawowym kryterium podziału wózków jezdniowych w ogóle, jest mechanizm i sposób, w którym towar jest podnoszony i transportowany. W ten sposób dochodzi do podziału:
- wózki naładowne platformowe – jak nazwa wskazuje, posiadają stałą platformę i służą do przewożenia towarów w pozycji poziomej na dalsze odległości
- wózki ciągnikowe – te wózki służą do przeciągania towarów bądź przyczep, ich największą zaletą jest bardzo duża siła uciągu
- wózki unoszące – podnoszą towary na niewielką wysokość, zazwyczaj wykorzystywane do przenoszenia ładunku i odłożenia go na podłoże
- wózki jezdniowe podnośnikowe – najbardziej popularne służą do poziomego jak i pionowego transportu załadunku, mogą posiadać widły, platformę lub inny sprzęt
Znamy typy wózków pod względem sposobu przenoszenia ładunku. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom wózków jezdniowych podnośnikowych:
- wózki jezdniowe podnośnikowe czołowe
- wózki jezdniowe podnośnikowe z masztem obejmującym lub nie obejmującym ładunku
- wózki podnośnikowe widłowe z masztem wewnętrznym
- wózki podnośnikowe platformowe z masztem wewnętrznym
- wózki podnośnikowe z podnoszonym operatorem
- wózki podnośnikowe boczne
- wózki podnośnikowe czołowo-boczne
Te typy wózków jezdniowych precyzyjnie definiują mechanizm, w który wyposażony jest konkretny model i sposób jego działania. Oprócz tego podziału, możemy jeszcze wyróżnić różne typy w zależności od rodzaju napędu bądź sposobu kierowania.
Wielkości znamionowe wózków jedzniowych
Różne typy wózków jezdniowych wyodrębnione są poprzez konkretne atrybuty, ale nie można zapomnieć o jednym z ważniejszych – wielkości znamionowej. Wielkość znamionowa jest to podstawowa cecha użytkowa maszyny, kolokwialnie mówiąc, jej siła. W zależności od specyfiki wózka, podaje się ją na trzy sposoby: jeśli wózki są naładowne, jest to nośność w kg, podnośnikowe – udźwig w kg, ciągnikowe i naładowne – siła uciągu w N.
Warto znać typy wózków jezdniowych przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, przeanalizować, jakie konkretnie zadania będzie wykonywać maszyna i dopasować do nich odpowiedni typ.
źródło: www.kursy-aston.pl